Mediální vysílání z Václavského náměstí

20.11.99 Česká televize 1 str. 01 20:05 Deset let poté

Deset let od listopadu 1989

Koncert Deset let poté pro vás připravila Společnost 89, generálním partnerem akce je Radiomobil a.s., provozovatel sítě Paegas a navíc, během večera budete moci na vlastní oči nebo vlastní obrazovky ti, kteří jste doma a sledujete nás v televizi, vidět úplně nové magické nasvícení zadní části nebo přední části, my jsme na zadní, přední části Václavského náměstí a Muzea, který způsobila nebo zařídila pro nás firma General Electric.
Moderátor: Přátelé, teďka se tady chystá skupina, která to tady rozjela, ale ještě možná by bylo dobrý, než se Ivan zapojí, by bylo možné vám, kteří jste doma, máte ještě šanci, protože končíme asi v deset hodin a já bych vás chtěl pozvat nejenom na koncert, to možná už nestihnete, ale bude tady ohňostroj ke konci a bude skutečně magické nasvícení, jak jsem říkal na začátku, Muzea, které jsme včera viděli a je to skutečně úžasné, jsme světové město.

20.11.99 Prima TV str. 02 19:00 Deník

Koncert Deset let poté

Markéra RYDLOVÁ, moderátorka: Celý týden vás naše zpravodajství informovalo o nejrůznějších akcích, které provázeli oslavy desátého výročí sametové revoluce. Ty vyvrcholí za pár minut v centru Prahy na Václavském náměstí. Je tam i můj kolega Radim VACULOVIČ, dobrý večer, Radime.
Radim VACULOVIČ, redaktor: Dobrý večer.
Markéra RYDLOVÁ, moderátorka: Co se vlastně bude dít.
Radim VACULOVIČ, redaktor: Dobrý večer takže ještě jednou tady v dolní části Václavského náměstí by měl za necelou hodinu začít koncert s názvem Deset let poté. Měl by být jakýmsi připomenutím koncertu z prosince roku 1989 pro všechny slušné lidi. Tehdy na tento koncert přišli tisíce lidí, v tuto chvíli je tady v dolní části Václavského náměstí zatím prvních pár set lidí. Vedle mne stojí pan Martin PODUŠKA ze společnosti 89, která koncert organizuje. Já bych se vás rád zeptal, kdo z umělců tady dnes vystoupí?
Martin PODUŠKA, společnost 89: Dobrý večer. Řada účinkujících vystupovala již před deseti lety a dnes to bude například Marta KUBIŠOVÁ, Ivan HLAS, Michal KOCÁB a Tři EBENOVÉ a další.
Radim VACULOVIČ, redaktor : Jak to je s honoráři pro tyto umělce?
Martin PODUŠKA, společnost 89 : Honorář pro dnešní koncert je v pravdě symbolický a činí celou jednu korunu českou.
Radim VACULOVIČ, redaktor : Já vám děkuji. Já ještě doplním jednu informaci. Podle některých zákulisních informací by sem na Václavské náměstí měl přijít i pan prezident Václav HAVEL, zatím nemůžu 100% potvrdit, co ale můžu 100% slíbit je, že pan prezident bude hostem našeho zítřejšího pořadu Nic ve zlým. Moderátor Michal PROKOP si do studia tentokrát pozval spolu s Václavem HAVLEM Josefa ŠKVORECKÉHO. Během 30 minut si povídali o tom, jak těžké bylo pro Josefa ŠKVORECKÉHO odejít do emigrace. Co by nyní asi dělal, kdyby neodešel. Václav HAVEL zase vypráví o tom, jak těžké to bylo být disidentem, zda on chtěl někdy z České republiky emigrovat.
Václav HAVEL, prezident ČR : Ne, já opravdu vážně jsem o ni neuvažoval, snad jednou jedinkrát a to bylo ve vězení v situaci, kdy mi nabízeli emigraci výměnou za to, že nezavřou mé příbuzné.

20.11.99 Radiožurnál str. 03 15:00 Odpolední blok

Vzpomínka na sametovou revoluci 1989

Martina VLČKOVÁ, moderátorka: ČTV převádí výplody socialistického zpravodajství. Kdo by se ovšem rád do minulosti vypravil po svých, tak říkajíc na živo, má k tomu unikátní příležitost. Na pražském Václavském náměstí totiž vyrostl skanzen totality.
Dušan VALENTA, redaktor: Já musím říci, že je tady velmi živo. Lidé přijali hru a vzpomínají na dobu minulou. Návštěvníci toho skanzenu mohou nakouknout třeba do poloprázdného řeznictví nebo do umakartového automatu Koruna, kde představte si slibují limonádu za 60 haléřů nebo turka za 40 haléřů. Ale sám jsem neochutnával. Přiznám se, když jsem to všechno viděl, moc velkou důvěru jsem neměl. Ani jsem nezažádal třeba o devizový příslib, nebo jsem se nepokusil vyplnit přihlášku do SSM nebo do KSČ. To všechno se totiž tady dá.
Martina VLČKOVÁ, moderátorka: Dušane, jak lidí celou tu hru na totalitu přijali? Občas reptají, ale jinak vcelku spořádaně, především s humorem čekají na razítka na banány na maso, či na zájezd do ciziny. Prostě lidé tady jsou, doslova se i tlačí, protože chtějí prožít, jak to tehdy bylo. Mladí tvrdí, že je to síla a že by rozhodně takhle žít nechtěli a staří, ti jsou trošku v šoku, ale přiznávají, že ledacos se jim vybaví. Někteří říkají, že je leccos je hodně nadnesené.
Martina VLČKOVÁ, moderátorka: Cestování časem si určitě nenechali ujít ani páni novináři. Mají třeba volný vstup?
Dušan VALENTA, redaktor: Tak mohou se vypravit do toho malého městečka, které vyrostlo tady na Můstku. Já bych chtěl prozradit,že vlastně uprostřed celého toho městečka je automobil někdejší Veřejné bezpečnosti, který hlídá to dění v malém městečku a potom to, co se děje na tribuně. Každopádně novináři mohou přijít, ale musí být velmi ostražití. Stejně tak lidé, kteří si chtějí natočit na video pionýry, milicionáře, či cokoliv jiného, co evokuje socialismus. Ostatně i my jsme se na tomhle místě nesetkali s příliš velkým pochopením.
Osoba: Vypni to, vypni to, co tady s tím, co to je? To je kamera? Kdes to vzal takový přístroj, takovou mašinku, kdes to vzal? Ty jsi ze Svobodné Evropy, kamaráde.
Dušan VALENTA, redaktor: Chtěli jsme jenom vědět, jaká že pravidla v tomto světě platí, ale setkali jsme se s touto odezvou. Nakonec se nám i přesto podařilo zjistit, že třeba pro zvlášť odolné jedince je tady připravena speciální soutěž, tzv. bojovka o guláš Gustáva HUSÁKA. Zjednodušeně spočívá v tom, že lidé dostanou jakýsi papírek a na něm musí získat několik razítek. Když získají razítka, mohou zažádat o guláš právě v oněm zmíněném umakartovém automatu.
Martina VLČKOVÁ, moderátorka: Dušane, nápad je to geniální, protože na minulost bychom rozhodně neměli zapomínat. Kdo to všechno vymyslel?
Dušan VALENTA, redaktor: Vymyslel to spolek, který má ve znaku, ne ve znaku, který chce připomínat ty události před deseti lety, které stojí za vším, co se v těch uplynulých dnech událo. Je to Společnost 89. A já jsem oslovil v této souvislosti Jindru HOBLEROVOU.
Jindra HOBLEROVÁ, Společnost 89: Protože Společnost 89 byla založena za tím účelem vzpomenout 10.výročí listopadových událostí a proběhlo to celý týden od 16.listopadu až do dnešního dne, kdy to vrcholí tím koncertem a většinou bylo to vzpomenutí vážné těch událostí, tak jsme si řekli, že pro širokou veřejnost bychom to měli udělat ležérnější formou a humornou formou jim přiblížit ten socialismus, aby si vzpomněli, v čem tady žili a v čem ta změna za těch deset let proběhla.
Dušan VALENTA, redaktor: Jsou tady vlastně příslušníci v dobových uniformách, ale nejen to. Řezník, který je oblečen tak, jak to tehdy bývalo. Prodavači, kteří jsou nevrlí, ale i úředníci. Bylo složité sehnat třeba rekvizity k této akci.
Jindra HOBLEROVÁ, Společnost 89: Sháněli jsme to, jak se dalo. Pomoc přislíbila ČTV, kde jsme nakonec sehnali většinu uniforem a také z Barrandova. A pak si to studenti DAMU, kteří to hrají sháněli vlastně jak mohli ze svých zdrojů.

20.11.99 Radiožurnál str. 06 16:00 Odpolední blok

Oslavy sametové revoluce 1989

Martina VLČKOVÁ, moderátorka : Prázdniny sice nemáme, ale zato máme mimořádný víkend, ve kterém můžeme cestovat časem až na takové náměstíčko reálného socialismu, které vyrostlo v rámci dnešního happeningu deset let poté ve spodní části Václavského náměstí. Věřte, nevěřte. Stánky jsou hlídané příslušníky SNB a malé pionýrky recitují básně, politrukové školí občany a prodavači jsou samozřejmě nevrlí a nepříjemní. Jak je to možné? Společnost 89 si právě tímto způsobem připomíná deset let svobody naší země. S jedním z organizátorů Janem BUBENÍKEM se v centru dění setkala Jolka KRÁSNÁ.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Každý happening mívá takovou tu povrchní část, kdy jde jenom o recese, ale také bývá hlubší nějaké myšlenky. S jakou myšlenkou, s jakými cíli jste vlastně tuhle tu akci pořádali?
Jan BUBENÍK, Společnost 89 : Ten cíl a ta myšlenka byla nejenom jak jste říkala pobavit lidi něčím humorným, ale také jim připomenout něco, co tady bylo jenom před deseti lety a na co máme tendenci zapomínat a jak vidíme preference komunistů, tak je třeba tyto věci připomínat a byly tady opravdu nedávno.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Vidím učebnu CO, tady stojíme kde?
Jan BUBENÍK, Společnost 89 : Tohle to je obvodní kancelář a kde je oddělení pasů a víz, kde si budete moci vyplnit žádost o devizový příslib a nebo výjezdní doložku, která vám bude samozřejmě okamžitě zamítnuta. Lidé si mohou přijít zasoutěžit o guláš Gustava HUSÁKA a budou si moci přijít udělat sborku a rozborku samopalu, či jít si zadýchat do Anduly a zkusit si nasadit plynovou masku.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Řekněte mi, proč je potřeba zkoušet si masky?
osoba : Samozřejmě v případě, že by imperialistický nepřítel zaútočil, musíme být připraveni na všechno. A z toho důvodu každý z nás, každý z občanů naší Československé socialistické republiky má svojí masku. Máte masku číslo pět, takže desinfikujte a nasazujte, ať se nezdržujeme.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Stojím před zeleninou. Řekněte, co máte? Koukám plesnivé pomeranče, co ještě?
osoba : To jsou mandarinky za prvé a za druhé to není plesnivé. Podívejte se, to pěkně oberete a z toho na Mikuláše se děcka krásně najedí. Já nevím, co se vám nezdá. Tak chcete to nebo nechcete? Banány mají odpoledne přijít, ale nevím, nevím. Na každého tak půl kila.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Vy jste si vzal formulář na výjezdní doložku. Kam hodláte cestovat?
osoba : No, na Balaton se pokusím, jestli dostanu. Vystojím si frontu a pak na Balaton samozřejmě, je to moře.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Na základě čeho vy rozhodujete komu razítko dáte, komu ne?
osoba : To nemusím nikomu vysvětlovat.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L. : Jak vy reagujete na to, že tady pan v masně dává věci pod pultem?
osoba : Vždyť jste to viděla, jak jsem se bránila, ale stejně to nebylo nic platné?
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L.: Řekněte mi, kdy jste naposledy stál na něco frontu?
osoba: Už si nevzpomenu.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L.: Na maso to nebylo.
osoba: Já myslím, že snad na vůbec nic. Opravdu si nevzpomenu.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L.: Tady bude ten happening vrcholit koncertem Pro slušné lidi. Máte pocit, že za posledních deset let slušných lidí u nás přibylo, ubylo nebo je stejně?
osoba: Já si myslím, že to čeká na novou generaci, než na tu současnou, na ty starší, takže myslím si, že spíše přibývá než ubývá.
Jolka KRÁSNÁ, redaktor ČRo Ú.n.L.: A když byste měl jmenovat jednu obecně známou osobnost, o které vy si myslíte, že je to slušný člověk?
osoba: Václav HAVEL.

20.11.99 Radiožurnál str. 06 18:00 Ozvěny dne

10. výročí sametové revoluce

Jana LEJPOVÁ, moderátorka: Poloprázdné řeznictví, fronta na banány a všudypřítomní příslušníci Veřejné bezpečnosti. Tak to dnes vypadalo na pražském Můstku. Proč, to zjišťoval náš zpravodaj Dušan VALENTA.
Dušan VALENTA, redaktor: Společnost 89 totiž na jediný den navrátila socialismus. Ve skanzenu totality se na všechno stály fronty a servilně se usmívalo na prodavače, či úředníky. Kdo se tvářil jinak, měl problémy.
UKÁZKA: Vypni to, co, co, to je kamera. Kde jsi to vzal. Kde jsi to vzal takový přístroj, takovou mašinku. Kde jsi to vzal. Ty jseš ze Svobodný Evropy kamaráde.
Dušan VALENTA, redaktor: Pro zvlášť odolné jedince byla připravena speciální bojovka o guláš Gustava HUSÁKA, který si po získání všech potřebných razítek mohli dát v umakartovém prostřední Automatů Koruna. Tam jsme zastihli i jednu z organizátorek Jindru HOBLEROVOU.
Jindra HOBLEROVÁ, organizátorka akce: Protože Společnost 89 byla založena za tím účelem vzpomenout 10. výročí listopadových událostí a proběhlo to vlastně celý týden od 16. listopadu až do dnešního dne, kdy to vrcholí tím koncertem a už to většinou byly takové, bylo to vážné vzpomenutí těch událostí, tak jsme si řekli, že pro širokou veřejnost bychom měli udělat něco trošku ležérnější formou a přiblížit ten socialismus, aby si vzpomněli vlastně v čem tady žili a v čem ta změna za těch řadu let proběhla.
Dušan VALENTA, redaktor: Happening se setkal s vřelým přijetím a mladí říkali, že to je síla, starším se lecos vybavilo.


© 2018 S9 Company s.r.o.,  Svatoslavova 766/19, Praha 4, 140 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky